Dziedzictwo odcinek 1, 2, 3: Nowy serial w TVP1! Początek historii Yamana i Seher! [Streszczenie + Zdjęcia]

Dziedzictwo (oryg. Emanet) to nowy serial turecki, który od 30 marca 2023 roku emitowany będzie na antenie TVP1 w miejsce kończącej się „Przysięgi”. Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 16:05 . W obsadzie znajduje się m.in. Sila Turkoglu, którą polscy widzowie znają jako Sunę z „Przysięgi”. Obecnie w Turcji emitowany jest trzeci sezon serialu, poprzednie dwa składały się łącznie z 416-stu około godzinnych epizodów.

1: Kevser i Seher to siostry, które dorastały w skromnej i biednej dzielnicy. Gdy ta pierwsza została oblubienicą syna bogatej rodziny Kirimli, ojciec zerwał z nią wszelkie kontakty, ponieważ nie aprobował tego małżeństwa. Życie Kevser nie układa się szczęśliwie. Mąż kobiety umiera, a ona zostaje uwięziona w pozbawionej miłości posiadłości wraz ze swoim 5-letnim synem Yusufem i nie ma do kogo zwrócić się o pomoc. Pewnego dnia Kevser wypada przez balustradę i w ciężkim stanie trafia do szpitala. Na łożu śmierci błaga swoją siostrę Seher, by zaopiekowała się jej synem i nie pozwoliła mu zostać w rezydencji.

Po śmierci matki opiekę nad małym Yusufem przejmuje jego stryj Yaman. To potężny biznesmen, który dawno temu zamknął swoje serce na wszelkie uczucia. Powtarza chłopcu, że musi być silny, nie poddawać się miłosierdziu i nikomu nie ufać, zwłaszcza kobietom. „Kobiety są jak węże” – mówi. – „Najmniej szkodliwa jest matka, ale nawet ona potrafi zatruć umysł swojego dziecka”. Yusuf bardzo tęskni za mamą. Kirimli ukrywają przed nim prawdę, że kobieta umarła. Chłopiec pokazuje Yamanowi papierowy statek, który zrobiła jego mama. Mężczyzna bierze go i zgniata w pięści.

„Mój statek…” – odzywa się Yusuf. „Nie waż się płakać” – zabrania Yaman z typowym dla siebie zimnym spojrzeniem. – „Tylko słabi ludzie płaczą nad rzeczami, których już nie ma. Co my robimy?”. „Nie płaczemy. Czy odchodzą tak jak mój tata? Na zawsze?”. „Mojego brata tu nie ma, ale ja jestem. Twoje miejsce jest zawsze po mojej stronie”. „Ale mam też mamę. Moje miejsce też jest przy niej, prawda?”. „Jest już późno, idź spać”. Tymczasem Seher postanawia spełnić ostatnią wolę swojej siostry. „Yusuf jest dziedzictwem mojej siostry” – mówi. – „Nie zostawię go tam”.

2: Seher przychodzi pod bramę rezydencji. Początkowo ochrona nie chce jej wpuścić, gdyż Yaman surowo zakazał jakichkolwiek odwiedzin Yusufa, jednak dzięki wstawiennictwu Ikbal – bratowej Yamana – udaje jej się wejść do środka. Natychmiast nawiązuje bliski kontakt ze swoim siostrzeńcem i rozpoznaje, że ten potrzebuje miłości. Postanawia zabrać go z pełnej przepychu posiadłości do swojego skromnego domu na przedmieściach. Chce przedstawić wnuka swojemu ojcu, ale ten właśnie poszedł na cmentarz. Chłopiec rozpoznaje poszczególne elementy domu, gdyż zna je dobrze z opowieści swojej mamy. Mówi Seher, że pachnie tak samo jak jego mama.

Kiedy Yaman dowiaduje się, że ciotka Yusufa zabrała go do swojego domu, wpada we wściekłość. Każe swoim ludziom ustalić adres dziewczyny, a kiedy go zdobywa, natychmiast tam jedzie. Tymczasem ojciec Seher, który także ma na imię Yusuf, wraca do domu. Jego wnuk zasnął właśnie na sofie. Mężczyzna jest bardzo szczęśliwy, gdy go widzi. Wkrótce do domu wpada Yaman ze swoimi ochroniarzami. Wbija wściekłe spojrzenie w Seher, po czym, niczego nie mówiąc, bierze śpiącego bratanka na ręce i zanosi go do swojego samochodu. Jest zupełnie nieczuły na krzyki i płacz Seher. Ojciec dziewczyny dostaje zawału i w ciężkim stanie trafia do szpitala. Lekarze mówią Seher, że musi być gotowa na wszystko.

Nazajutrz Seher ponownie przybywa do posiadłości Kirimli. Mija ochronę i podchodzi Yamana, który właśnie oddaje się swojej pasji łucznictwa. Próbuje przekonać go, by pozwolił jej spotykać się z Yusufem, mówi, że chłopiec potrzebuje także jej, ale mężczyzna nawet na nią nie patrzy. W końcu dziewczyna staje przed tarczą, do której strzela. „Musisz mnie wysłuchać” – oświadcza. – „W moim życiu mam tylko Yusufa i ojca. Jeden jest w szpitalu, a drugi w twoich rękach. Ale to nie potrwa długo. Yusuf jest moim dziedzictwem. Wcześniej czy później dostanę go”.

Yaman napina cięciwę łuku i oddaje strzał. Strzała wbija się w tarczę tuż bok głowy Seher. Dziewczyna mdleje. Ochroniarz wybudza ją, oblewając jej twarz wodą z butelki. „Teraz nadal żyjesz” – mówi Yaman, kucając przed nią. – „Powiedzmy, że daruję ci życie. Ale jeśli znowu zbliżysz się do Yusufa…” – Chwyta Seher za przegub i podnosi ją gwałtownie. – „Wyrwę ci serce własnymi rękami”. Tymczasem Yusuf podsłuchuje rozmowę Ikbal z pokojówką. Dowiaduje się z niej, że jego mama umarła.

3: Seher, która za wszelką cenę chce opiekować się Yusufem, kontaktuje się z adwokatem w celu ochrony swoich praw. Gdy jednak prawnik słyszy nazwisko Kirimli, od razu odmawia podjęcia tej sprawy. „Radzę ci, żebyś sobie odpuściła” – mówi. – „To Yaman Kirimli. Ani ty, ani ja nie możemy z nim walczyć”. Następne scena rozgrywa się w szpitalu. Ojciec Seher odzyskuje przytomność. Dziewczyna zostaje wpuszczona do pokoju, w którym leży. „Nie zostawiaj Yusufa, to dziedzictwo twojej siostry” – mówi mężczyzna słabym głosem. – „Przyprowadź mi mojego siostrzeńca, nie zostawiaj go w ich rękach”.

Gdy Yaman dowiaduje się, że Seher szuka prawnika, by go pozwać, uzbrojony wsiada do swojego samochodu i rusza do szpitala. Czeka, aż Seher wyjdzie na zewnątrz, a następnie zaciąga ją do swojego auta. Wywozi dziewczynę za miasto, zatrzymuje samochód na poboczu i przykłada jej pistolet do głowy! Akcja przenosi się do rezydencji. Ikbal rozmawia przez telefon z siostrą. „Droga Zuhal” – mówi do słuchawki. – „Musisz natychmiast wrócić. Mówię ci, że to właściwy czas. Której części nie rozumiesz?”. „Siostro, porzuć ten sen. On nawet na mnie nie patrzy”.

„Nie bądź głupia, warunki się zmieniły” – przekonuje Ikbal. – „Matka dziecka zmarła, Yusuf został sam. Jest cenny dla Yamana, to jego słaby punkt. Po co wysłałam cię na studia do Londynu? Jak myślisz, dlaczego wciąż znoszę twojego głupiego szwagra? Kevser dała im to, czego ja nie mogłam, dlatego ty zostaniesz żoną Yamana. Nie ma innego sposobu, by kontrolować to imperium i tę fortunę. Spakujesz swoje rzeczy i przyjedziesz natychmiast, Zuhal”.

Ikbal siada na kanapie i powraca pamięcią do swojej kłótni ze szwagierką sprzed kilku dni. „Oczerniłaś mnie!” – zarzuciła jej Kevser. „O czym ty mówisz? Przez te leki straciłaś rozsądek” – odpowiedziała jej Ikbal. „To ty mnie oczerniłaś! Uwięziłaś mnie!”. „Tak się dzieje, gdy próbujesz zająć moje miejsce i ukraść rolę królowej!”. „To koniec! Wszyscy dowiedzą się, jakim człowiekiem jesteś!”. „Nie waż się otwierać ust i mówić na mój temat! Inaczej zobaczysz moją prawdziwą twarz!”. „Masz zamiar zabrać mi życie? Dalej, zrób to! Co jeszcze możesz mi zrobić?”. „Tobie nic, ale twoim najbliższym tak”.

„Powiem wszystko Yamanowi!” – oświadczyła Kevser. Ikbal złapała ją za ramię i z całych sił popchnęła w stronę balustrady. Siostra Seher przeleciała przez nią i spadła na parter kilka metrów niżej! W ten właśnie sposób doszło do wypadku, po którym trafiła do szpitala i niedługo później zmarła. Akcja wraca do teraźniejszości. Yaman przywozi Seher do rezydencji i wrzuca ją do pokoju Yusufa. Dziewczyna podnosi się z podłogi i bierze swojego siostrzeńca w ramiona. Następnie karmi go zupą, którą przyniosła pokojówka, a której chłopiec w ostatnim czasie odmawiał jedzenia.

Wkrótce Yaman każe zabrać pokojówce Yusufa, a gdy zostaje sam z Seher, mówi do niej: „Twoja praca tutaj dobiegła końca. Możesz iść”. „Nie mogę tak po prostu zostawić Yusufa. Pozwól, że zabiorę mojego siostrzeńca ze sobą”. „Zabierzesz go ze sobą?” – Mężczyzna wbija w dziewczynę wściekłe spojrzenie. – „Więcej nie postawisz nogi w tym domu! Nie chcę cię widzieć w promieniu dziesięciu kilometrów od tego domu!”. „Jakim prawem? Nie pozwolisz mi zobaczyć się z moim siostrzeńcem? Naprawdę zrobisz to Yusufowi? Stracił matkę! Nie widzisz tego, że on mnie potrzebuje? Obiecałam Yusufowi, on czeka na mnie!”.

Yaman skina na ochroniarza i każe mu wyprowadzić Seher. „Teraz mnie wyrzucasz, ale bardzo szybko zdasz sobie sprawę ze swojego błędu!” – krzyczy dziewczyna. – „Zobaczysz, że Yusuf mnie potrzebuje!”. Gdy Seher jest już za bramą, odbiera telefon ze szpitala. Niestety jej ojciec zmarł. Czy wyjdzie na jaw, że to Ikbal zepchnęła Kevser z piętra? Czy Seher uda się skruszyć zimne jak lód serce Yamana?