Dziedzictwo odc. 20: Ali demaskuje Kiraz! Yaman spędza noc przy łóżku Seher! [Streszczenie + Zdjęcia]

Odcinek 20: Ali znajduje biżuterię Kiraz i zdaje sobie sprawę, że to ona jest złodziejką, której szuka. Wyciąga kajdanki z tylnej kieszeni spodni i zakuwa ręce dziewczyny. Zdejmuje z jej twarzy okulary i odkleja sztuczny pieprzyk. Teraz ma już pewność. Osman próbuje wytłumaczyć sytuację. „Wujku, ty o wszystkim wiedziałeś?” – pyta zdumiony komisarz. „Nie mogłem ci powiedzieć, synu. Nie wiedziałem, jak to powiedzieć. Znałem ją, kiedy była jeszcze dzieckiem. Byłem jej nauczycielem. Jak mogłem wydać ją własnymi rękami braciom, którzy chcą ją zabić?”.

„Wujku, ukrywasz przestępce w naszym domu” – oświadcza oburzony Ali. – „W domu policjanta!”. „To moja wina” – odzywa się Kiraz. – „Proszę, nie bądź zły na wujka Osmana”. „Nie mów ani słowa! Oszukałaś mnie! Czy ty w ogóle nie masz wstydu? Stoisz tu teraz i czekasz, aż uwierzę w twoją niewinność? Myślę, że nawet miłość, którą okazujesz mojemu wujkowi, jest fałszywa. Może jego też zdradziłaś, żeby znaleźć schronienie”. „Nie, to nie tak. Wujek Osman jest dla mnie jak ojciec. Nigdy bym go nie zdradziła”. „Ali, ta dziewczyna jest w poważnych tarapatach. Pomyśl o tym”. „Ona jeszcze nie widziała prawdziwych kłopotów, wujku!”.

„Ta dziewczyna schroniła się w tym domu, żeby uniknąć śmierci” – powtarza Osman. – „To, co uważasz za oszustwo, jest rozpaczą dziecka. Przemyśl to, dziewczyna jest niewinna”. „Prawo jest prawem, wujku” – mówi stanowczo Ali. – „Jeśli naprawdę jest niewinna, jak twierdzisz, zostanie zwolniona. Chodź, idziemy.” – Chwyta Kiraz za ramię. „Czy zabierzesz ją teraz o tej godzinie? Nie możesz. Poczekaj przynajmniej do rana”. „Dobrze, zgadzam się” – mówi komisarz po chwili namysłu. – „Ale pierwszą rzeczą, którą zrobię jutro rano, jest oddanie tej kłamczuchy w ręce policji”.

Yusuf pyta Zuhal o swoją ciocię. Ta jest zajęta pisaniem SMS-ów i każe mu iść spać. Zielarz Arif musi opuścić chatę. Instruuje Yamana, jak ma opiekować się ranną Seher i co robić w przypadku wzrostu temperatury. „Nie spuszczaj jej z oczu nawet na sekundę” – uczula przed swoim wyjściem. Tymczasem Selim nieprzerwanie wybiera numer do Seher, zaniepokojony o nią, ale dziewczyna nie odpowiada. W końcu dzwoni do Ikbal. Kobieta, by wzbudzić w nim zazdrość, mówi, że Seher wyjechała w ciągu dnia z Yamanem i że spędzą razem noc poza domem.

Ali przykuwa Kiraz do wezgłowia łóżka. Jest nieczuły na płacz i błagania dziewczyny. Prawo jest dla niego najwyższą świętością. Podczas snu Seher dostaje drgawek. Yaman, nie wiedząc co robić, przytula ją. Dziewczyna uspokaja się. Akcja przeskakuje do następnego dnia. Ali dzwoni do Begum i prosi ją o pomoc w znalezieniu nowej opiekunki dla wujka. Następnie wchodzi do pokoju Kiraz i odkrywa, że… dziewczyna zniknęła!

Arif wraca do domu. Yaman zgodnie z jego prośbą czuwał przy łóżku Seher przez całą noc. Zielarz sprawdza stan Seher i mówi: „Jej temperatura się ustabilizowała, a rana jest czysta. To nagroda za nieprzespaną noc, synu. Musimy poświęcić się Bogu, który stworzył piękno. Piękno zasługuje na jeszcze jedno poświęcenie”. „Jest ciotką Yusufa” – oznajmia Yaman, jakby chciał podkreślić, że to jedyny powód, dla którego czuwał przy dziewczynie. – „Ze względu na Yusufa pozwoliłem jej zostać w domu. Po jakimś czasie odejdzie”.

„Jeśli podczas podróży spotykasz osobę, oznacza to, że tego chciało przeznaczenie” – przekonuje zielarz. – „Jeśli Bóg postawił ją na twojej drodze, musi istnieć powód”. Czy Kiraz zdołała się sama uwolnić, czy ktoś jej pomógł? Gdzie jest teraz? Opisywany odcinek można obejrzeć w oryginalnej wersji językowej w serwisie YouTube. Początek 0:43:10 wideo „Emanet 12. Bölüm”, koniec 0:09:30 wideo „Emanet 13. Bölüm”. Odcinki z polskim lektorem dostępne na stronie vod.tvp.pl (po emisji w TV).