Przysięga odc. 818 i 819: Emir dowiaduje się, że ojciec Gulperi żyje! Munever i Sehriye śledzą Mulayima! [Streszczenie + Zdjęcia]

Odcinek 818: Munever mówi Sehriye, że przystała na propozycję Mulayima. Sehriye nie może dłużej wytrzymać i wyznaje przyjaciółce, że podsłuchała rozmowę telefoniczną jej adoratora, w której ten nazwał jakąś kobietę swoją sułtanką. Mama Narin czuje się oszukana i zdradzona i pogrąża się w płaczu. Tymczasem Emir znajduje Gulperi leżącą w jednej z łódek na wybrzeżu. Dziewczyna jest w złym stanie psychicznym. Zabiera ją do domu. Beyhan jest wściekła, ponieważ Savas zamknął ją w domu. Postawił przy drzwiach Barana, by dopilnował, że nigdzie się stąd nie ruszy.

Bliscy Gulperi rozmawiają z lekarką, która przyszła ją zbadać. „Przeżyła ciężką traumę” – oznajmia doktorka. – „Powróciły do niej demony z przeszłości”. „Jeśli odpocznie, jeśli będziemy dla niej wsparciem, jej stan się poprawi?” – pyta Melike. „Jest to pomocne, ale niewystarczające. Nie jestem ekspertką w tej dziedzinie, ale to jasne, że ma depresję i syndrom wyczerpania. Jej stan jest poważny”. „Jak się to leczy?”. „Rozmawiałam ze specjalistą, konieczne są lekarstwa na uspokojenie. Powrót do zdrowia pacjentki jest jednak związany z warunkami, w jakich się znajduje. Wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne”.

„Wszyscy w jej otoczeniu powinni robić, co w ich mocy” – kontynuuje lekarka. – „Musi odpoczywać, przyjmować lekarstwa i trzymać się z dala od stresujących sytuacji. Musicie zapewnić jej warunki, w których będzie czuła się bezpiecznie. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pozytywną odpowiedź na terapię”. Wkrótce w posiadłości zjawia się Beyhan, która zmusiła Barana, by ją tu przywiózł. „Gdzie jest ten wąż?! Gdzie to chodzące nieszczęście?!” – krzyczy od progu. – „Muszę się z nią rozprawić!”.

„Możesz się uspokoić? Dojdź do siebie!” – mówi do rywalki Cavidan. „Nie powstrzymasz mnie! Próbowałaś mnie zabić, ale ci się nie udało”. „Nic ci nie zrobiłam”. „Zamknij się! Przyjdzie kolej i na ciebie, ale teraz muszę zająć się Gulperi. Gdzie ona jest?”. „Co jeszcze chcesz jej zrobić? Dziewczyna rozchorowała się, leży na górze. Nie jest z nią dobrze”. „Niech cierpi, zasłużyła na to!”. Na dół schodzi Emir. „Co się tu dzieje?” – pyta. „To wszystko przez ciebie” – odpowiada Beyhan. – „Ta żmija od ciebie dostała odwagę. Oparła się na tobie. Ale nikt jej nie uratuje. Albo ją tutaj przyprowadzisz, albo ja pójdę na górę!”.

Do domu wchodzi Savas. „Zadzwoniłeś po niego!” – Beyhan kieruje na Barana wściekłe spojrzenie. – „Wstydź się!”. „Mamo, idziemy” – mówi stanowczo Savas. „Pójdziemy, kiedy stanę twarzą w twarz z tym wężem. Nikt mnie nie powstrzyma, dopóki nie zrobię tego, co zaplanowałam”. „Powiedziałem, że idziemy. Dalej.” – Mężczyzna chwyta mamę za ramię i wyprowadza ją z domu. Tymczasem Kemal zgadza się, by Narin kontynuowała pracę w szpital.

Odcinek 819: Sehriye namawia Munever, by dowiedziały się, kim jest tajemnicza sułtanka w życiu Mulayima. Przekonuje, że mogła coś źle zrozumieć, i powinny się upewnić. Tymczasem lekarka ponownie odwiedza Gulperi. Emir rozmawia z nią w gabinecie. „Wygląda na to, że wieści nie są dobre” – domyśla się ojciec Yigita. „Szczerze mówiąc, stan Gulperi jest dość ciężki. Nie mówi i nie nawiązuje kontaktu wzrokowego. Całkowicie się zamknęła. Leki, które zastosowaliśmy, nie przyniosły oczekiwanego efektu”.

„I co teraz?” – pyta Emir. „W tej chwili nie mamy przed sobą obiecującego obrazu” – odpowiada doktorka. – „Sytuacja może się pogorszyć. Rany psychiczne i trauma, której pacjentka doświadczyła w przeszłości, mogą być trudniejsze niż zakładano. Aby kontynuować leczenie, musimy wiedzieć, jak doszła do tego punktu. A ponieważ nie można z nią porozmawiać, muszę ciebie zapytać o to. Czy jest coś, czego nie powiedziałeś mi o jej przeszłości?”. „Powiedziałem ci wszystko, co wiem. Wszystko, co doprowadziło ją do tego stanu”. „Rozumiem. Będziemy w kontakcie. Ale najpierw musimy pogodzić ją z przeszłością. Bez osiągnięcia tego nie możemy myśleć optymistycznie”.

Emir spotyka się z Savasem. Prosi, by opowiedział mu szczegóły z przeszłości Gulperi. „Nie rozgrzebuj przeszłości, Tarhunie” – radzi syn Beyhan. – „Ta przeszłość zabije was oboje. Nie ma w niej nic oprócz choroby”. „Chcę wiedzieć wszystko, ponieważ od tego zależy jej powrót do zdrowia. Nawet jeśli nie powiesz, w końcu się dowiem. Nie marnujmy więc czasu”. „Gulperi myśli, że jej rodzice nie żyją. Tak naprawdę jej ojciec żyje, ale lepiej, żeby myślała, że jest martwy”. „Jej ojciec żyje, a wy to przed nią ukrywaliście? Jak mogliście to zrobić? A jej ojciec? Dlaczego przez tyle lat trzyma się z dala od niej?”.

„Tak powinno być” – odpowiada Savas. „To nonsens! Dlaczego Gulperi myśli, że jej ojciec jest martwy?”. „Ponieważ zabił jej matkę! Dlatego właśnie nie rozgrzebuj przeszłości, Tarhunie. W przeszłości Gulperi nie ma nic, co mogłoby przynieść jej coś dobrego. Ostrzegam cię, nigdy więcej nie otwieraj tego tematu”. Savas odchodzi do swojego samochodu i odjeżdża. Tymczasem Kemal i Narin wracają po nocnym dyżurze do domu. Razem zasypiają w samochodzie. Masal robi im zdjęcia. Munever i Sehriye podążają za Mulayimem. Widzą, jak mężczyzna wchodzi do jednego z domów w dzielnicy. Są przekonane, że spotkał się tutaj ze swoją kochanką i że właśnie go zdemaskowały. Okazuje się jednak, że bardzo się pomyliły.