Dziedzictwo odc. 48 i 49: Ziya widział, jak Ikbal zrzuciła Kevser ze schodów! Wykrzykuje, że jest morderczynią!

Odcinek 48 – streszczenie: Kontynuacja rozmowy Yamana i Arifa kończącej poprzedni odcinek. „To nie jest tak, ojcze Arifie” – oznajmia Kirimli, myśląc o Seher. – „Nie porzuciłem swoich zasad ani ich nie zmieniłem. Ja tylko… Zrobiłem to tylko dla Yusufa. Ma dopiero pięć lat. Jego ojciec i matka zmarli. Ile jeszcze śmierci zdoła pokonać? Nie mogłem mu tego zrobić. Moja duma mniej znaczy niż jego ból. Jeśli zapytasz mnie, czy żałuję, moja odpowiedź brzmi nie„. „Postąpiłeś właściwie, synu” – chwali zielarz. – „Na zło nie trzeba odpowiadać złem. Wybrałeś właściwą drogę. Pozwól dolinom myśleć, że są górami”.

Nazajutrz Ziya budzi się zlany potem. Miał koszmar, w którym Seher odeszła tak samo jak jej siostra. Ikbal uspokaja go, że był to tylko zły sen, a Seher jest w domu cała i zdrowa. Zuhal wpada w złość, gdy widzi Yamana i Seher razem w ogrodzie. Mówi siostrze, że muszą pilnie coś zrobić. Ali jest chory i nie może Begum pomóc w przygotowaniach do ślubu. Kiraz przygotowuje dla niego zupę jarzynową. Osman w tym czasie radzi się Arifa w sprawie Aliego.

Begum odwiedza Aliego i mówi, że wyznaczyła datę ich ślubu. Pokazuje także wzór zaproszeń, jaki wybrała. Po komisarzu nie widać nawet cienia ekscytacji i na pewno choroba nie jest tego powodem. Jakiś czas później do domu wraca Osman. On i Kiraz są w pokoju Aliego. „Nie rozmawialiśmy o sytuacji ze ślubem” – stwierdza Osman. „Wujku, nie ma o czym rozmawiać”. „Przepraszam, że zostawiłem cię samego w takim momencie. Nie okazałem szacunku dla twojej decyzji. Ale nie martw się, zorganizujemy ten ślub razem. Jakiekolwiek masz pragnienie, cokolwiek chcesz zrobić, chcę to wszystko spełnić”.

„Dziewczyna, którą poślubisz, będzie moją córką, prawda?” – kontynuuje Osman. – „Od teraz Begum jest uważana za członka tego domu. Powiedz mi bez wahania, czy jest coś, co mogę zrobić”. „Ja też chętnie pomogę” – odzywa się Kiraz. „Dziękuję wam” – mówi komisarz. – „Teraz chcę się położyć, żeby odpocząć. Lekarstwa powodują, że jestem bardzo senny”. Osman i Kiraz wychodzą. Komisarz nie idzie spać, tylko sięga po jedno ze ślubnych zaproszeń i głęboko się zamyśla. Widać wyraźnie, że nie jest pewien swojej decyzji.

Odcinek 49 – streszczenie: Seher przygotowuje omlet dla Yamana. Choć popełniła błąd, mężczyzna zjada ze smakiem przygotowany przez nią posiłek. Okazuje się, że Ziya widział, jak jego żona zrzuciła Kevser ze schodów. Ikbal zmanipulowała go jednak i zmusiła do milczenia. Mężczyzna boi się, że ten sam los spotka teraz Seher. Nie zamierza dłużej milczeć. „Ty to zrobiłaś!” – krzyczy, wymierzając w żonę palec. – „Ty ją zepchnęłaś ze schodów! Widziałem cię! Ty ją zabiłaś!”.

„Nie mów bzdur, niczego nie zrobiłam” – mówi Ikbal, starając się zachować spokój i pewność siebie w głosie. – „Sama się przewróciła i spadła. Wygląda na to, że nie pamiętasz tego dobrze”. „Nie zbliżaj się do mnie! Idź stąd! Wszystko stało się przez ciebie!” – Mężczyzna wyrzuca z szafy ubrania żony. – „Ty zabiłaś Kevser!”. „Zamknij się, Ziya! Mówię ci, żebyś się zamknął! Nic nie zrobiłam. To był wypadek”. „Widziałem cię! Zabiłaś Kevser! Upadła, bo ją popchnęłaś. Jesteś morderczynią, Ikbal!”.

Do pokoju wbiegają zaalarmowani krzykami Seher i Yaman. Mężczyzna zatrzymuje na kilka sekund groźny wzrok na Ikbal, po czym podchodzi do brata i pomaga mu się podnieść. „Bratowo, co się stało?” – pyta. „Wyrzuciłam kilka ubrań, których już nie nosił” – odpowiada siostra Zuhal. – „Zdenerwował się, gdy nie mógł ich znaleźć. Nie sądziłam, że tak zareaguje”. Ziya nie wyznaje bratu prawdy. Prosi go tylko o to, by zawsze chronił Seher. Ikbal chwilę później podaje mężowi lekarstwa na uspokojenie.

Kiraz opiekuje się Alim. Wietrzy pokój oraz stosuje zimne okłady, by zbić temperaturę chorego. W końcu sama zasypia na fotelu. Nazajutrz rano Begum przyjeżdża do domu Osmana. Przed bramą odbiera telefon od mamy. „Dlaczego do mnie dzwonisz? Rozmawiałyśmy” – przypomina prawniczka. – „Uzgodniłyśmy, że do ślubu nie będziesz do mnie dzwonić. Off, nie zaczynaj znowu, że to kłamstwo. Ślub się odbędzie i nikt tego nie powstrzyma. Mamo, nie dzwoń do mnie więcej, w porządku? W razie potrzeby sama do ciebie zadzwonię”.

Begum rozłącza się i wchodzi do środka. Ostrzega Kiraz, by nie podawała Aliemu żadnych specyfików własnej produkcji, bo jeszcze bardzie się rozchoruje. Wylewa przygotowany przez nią napar z ziół do zlewu. Czy prawda o chorobie jej mamy wyjdzie na jaw? Opisywane odcinki można obejrzeć w oryginalnej wersji językowej w serwisie YouTube. Od początku wideo „Emanet 31. Bölüm”, do 0:23:13 wideo „Emanet 32. Bölüm”. Odcinki z polskim lektorem dostępne na vod.tvp.pl (po emisji w TV).

We wpisie zamieściliśmy także odcinki z hiszpańskim dubbingiem. Oglądając na komputerze, w ustawieniach odtwarzacza YouTube można włączyć automatycznie wygenerowane napisy i ich tłumaczenie na język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *