„Korona królów” – polska odpowiedź na „Wspaniałe Stulecie”

Korona królów to nowa produkcja Telewizji Polskiej, która powstała na fali popularności tureckiego serialu Wspaniałe stulecie. Akcja rozgrywa się w roku 1333. Punktem wyjścia dla fabuły jest śmierć ówczesnego króla Polski – Władysława Łokietka i przejęcie tronu przez jego najmłodszego syna Kazimierza III Wielkiego, który panował w latach 1333-1370 i „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. W jego postać wcieli się Mateusz Król, aktor, który na swoim koncie ma gościnne występy m.in. w serialach „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz” czy „Powiedz tak”.  Jak obiecują producenci oraz włodarze TVP – serial ma obfitować w piękne kostiumy, a fabuła w miłość, intrygi, wielkie emocje, walkę o władzę, zdrady… Czy to wystarczy do powtórzenia sukcesu Wspaniałego stulecia czy Gry o tron? Dowiemy się już jesienią 2017r. Reżyserią zajmie się Wojciech Pacyna (wcześniej pracował przy m.in. „Klanie”, „Samym życiu”, „Hotelu 52”), scenariusz zaś będzie tworzony pod okiem królowej polskich seriali – Ilony Łepkowskiej.

Korona królów TVP1 – ile odcinków i kiedy premiera

Pierwszy sezon serialu liczy 68 odcinków 25-minutowych. Premiera pierwszego epizodu zaplanowana jest na listopad 2017r. Korona królów emitowana będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30 na antenie TVP1.

Korona królów – obsada

Halina Łabonarska – Królowa Jadwiga
Wiesław Wójcik – Król Władysław Łokietek
Mateusz Król – Kazimierz Wielki
Marta Bryła – Aldona Anna Giedyminówna
Paulina Lasota – Kasztelanka Cudka
Piotr Gawron-Jedlikowski – Dworzanin Niemierza z Gołczy
Marcin Rogacewicz – Jaśko
Wojciech Żołądkowicz – Olgierd Giedyminowic
Ireneusz Pastuszak – Przemysł
Andrzej Popiel – Bolko II Mały
Anna Grycewicz – Kunegunda Łokietkówna
Katarzyna Czapla – Elżbieta Łokietkówna
Tomasz Sapryk – Kanclerz
Jan Wieczorkowski – Władysław Garbaty
Robert Gonera – Biskup Jan Grot
Andrzej Deskur – Jarosław Bogoria ze Skotnik
Sławomir Orzechowski – Spycimir Leliwita
Krzysztof Wrona – Kanclerz Pełka
Mariusz Ostrowski – Charcik
Agata Bykowska – Litewska kucharka

Wideo-relacja z planu

Zdjęcia z planu

3 thoughts on “„Korona królów” – polska odpowiedź na „Wspaniałe Stulecie”

    1. Coś polskiego? A M jak Miłość, ,Na dobre i na Złe, Ojciec Mateusz, Plebania, Rancho, Policjanci.., Sprawiedliwi, Na Wspólnej, Rodzinka, Pierwsza Miłość, Przyjaciółki, Dom nad Rozlewiskiem, idt. itd….to nie polskie?Dodam – Oszukane, Dlaczego Ja?, Dzień który zmienił moje życie, Ukryta prawda,.. z podobnym „’aktorstwem”. Koszmar! Zabrakło w Polsce aktorów? Lud zielony z ulicy łapią?
      Produkcji dość, ale …jak się robi 3600 odcinków, to …litości, kończ waść, nudy oszczędź!

  1. Odpowiedź na Wspaniałe Stulecie? To chyba żart zazdrośników. Nie sądzę, że uda się spapugować mistrza. Plejada brzydali, nic więcej. Widziałam odcinki pokazujące realizację Wspaniałego Stulecia i nie sądzę, żeby tu, w Polsce zrobiono to samo. To nie ta krew.
    Dobrym serialem była Królowa Bona, ale tych aktorów już nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *